Читай та обговорюй: розмовні картки до текстів СторіЯ

Як зробити так, щоб учні не просто пробігали очима текст, а читали його вдумливо, критично, розуміли зміст та основну ідею? У пригоді можуть стати розмовні картки.

Читай та обговорюй: розмовні картки до текстів СторіЯ  image
Фото: freepik.com

Розмовні, або дискусійні, картки (discussian cards) — це практичний навчальний інструмент для роботи з будь-яким текстом, який активно використовують учителі в усьому світі, зокрема американські педагоги. 

Вам знадобляться лише ножиці, ручка та яскравий папір / картон, прагнення пожвавити урок, розговорити учнів та внести свої акценти щодо прочитання текстів, а також кілька наших ідей для натхнення!

«Відтвори хронологію подій»

Тексти СторіЯ є сюжетними, події кожної коротенької історії розгортаються послідовно, як-от в оповідці «Усім раді на футбольному полі». Розділіть текст на частини, надрукуйте (чи напишіть) їх на окремих картках і перемішайте. Завдання учнів — відтворити правильну послідовність подій. 

Для молодших школярів текст можна розділити на 3 структурні одиниці (зачин, основна частина й кінцівка); для старших їх може бути більше: елементи сюжету (зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка), частини есе (теза, аргументи чи міркування, висновок) тощо. Таким чином діти не лише краще зрозуміють прочитане, а й на практиці закріплюватимуть мовні теми «Будова тексту», «Типи текстів» та «Елементи сюжету». 

«Встав пропущене слово»

Перед читанням попросіть учнів звернути увагу на виділені в тексті слова, розберіть разом їхнє значення. Підготуйте картки з реченнями, у яких на місці нових слів будуть пропуски, а на окремій картці — поняття в перемішаному порядку. Завдання учнів після прочитання тексту — пригадати значення нових слів та розташувати їх за змістом у реченнях.

Фото: freepik.com

«Допиши історію»

Такий вид роботи з текстом націлений на розвиток фантазії. Запропонуйте учням подумати над альтернативним завершенням історії або розгортанням сюжету. Такі картки чудово згодяться для роботи над біографічними текстами, як-от “Софія Яблонська — перша українська тревел-блогерка”.

Згенеруйте запитання на кшталт:

  • Як могла закінчитися історія?
  • Що може відбуватися з персонажами далі?
  • Що могло завадити героєві / героїні досягти мети?
  • Хто міг би допомогти героєві / героїні досягти мети раніше?
  • Якби ця історія відбувалася з тобою, якими були би твої дії?

Запишіть речення на картках і перегорніть зворотним боком. Нехай учні по черзі тягнуть картки й досхочу фантазують!

Ілюстрація: freepik.com

«Продовж речення»

Для підсумкової бесіди та саморефлексії після прочитання тексту доречними будуть картки з такими реченнями, які учні мають продовжити: 

  • Прочитавши історію, я дізнався / дізналася про…
  • Я зрадів / зраділа, коли…
  • Я здивувався / здивувалася, коли…
  • Мені на думку спав випадок із мого життя, коли… 
  • Мене зацікавила думка мого однокласника / однокласниці (ім’я)...
  • Я вважаю, що сьогодні на уроці найцікавішою частиною було…

Такі речення допоможуть учням будь-якого віку навчитися аналізувати свої емоції та враження й оформлювати їх у логічні висловлення, що надалі послужить їм незамінною навичкою для написання мотиваційних листів та есе на різноманітні теми.

До речі, на платформі інтерактивних інструментів для вчителів Wordwall є можливість згенерувати картки з вашими запитаннями, а потрібний шаблон ви зможете обрати самостійно.

 

 Цікавого читання та обговорення!

Будь ласка, оцініть статтю
Матеріали розроблені ГО «ПРОСТІР ЗНАНЬ» за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.

Читайте також

більше порад

Напишіть нам

Нумо створювати СторіЯ разом! Маєте ідеї? Поділіться ними з нами.