Читай та обговорюй: розмовні картки до текстів СторіЯ
Як зробити так, щоб учні не просто пробігали очима текст, а читали його вдумливо, критично, розуміли зміст та основну ідею? У пригоді можуть стати розмовні картки.
Друзі! Щоб отримати повний доступ до матеріалів сайту, або . Це швидко та безкоштовно. Матеріали з розділу «Спецпроєкти» доступні без реєстрації.
Розмовні, або дискусійні, картки (discussian cards) — це практичний навчальний інструмент для роботи з будь-яким текстом, який активно використовують учителі в усьому світі, зокрема американські педагоги.
Вам знадобляться лише ножиці, ручка та яскравий папір / картон, прагнення пожвавити урок, розговорити учнів та внести свої акценти щодо прочитання текстів, а також кілька наших ідей для натхнення!
«Відтвори хронологію подій»
Тексти СторіЯ є сюжетними, події кожної коротенької історії розгортаються послідовно, як-от в оповідці «Усім раді на футбольному полі». Розділіть текст на частини, надрукуйте (чи напишіть) їх на окремих картках і перемішайте. Завдання учнів — відтворити правильну послідовність подій.
Для молодших школярів текст можна розділити на 3 структурні одиниці (зачин, основна частина й кінцівка); для старших їх може бути більше: елементи сюжету (зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка), частини есе (теза, аргументи чи міркування, висновок) тощо. Таким чином діти не лише краще зрозуміють прочитане, а й на практиці закріплюватимуть мовні теми «Будова тексту», «Типи текстів» та «Елементи сюжету».
«Встав пропущене слово»
Перед читанням попросіть учнів звернути увагу на виділені в тексті слова, розберіть разом їхнє значення. Підготуйте картки з реченнями, у яких на місці нових слів будуть пропуски, а на окремій картці — поняття в перемішаному порядку. Завдання учнів після прочитання тексту — пригадати значення нових слів та розташувати їх за змістом у реченнях.
«Допиши історію»
Такий вид роботи з текстом націлений на розвиток фантазії. Запропонуйте учням подумати над альтернативним завершенням історії або розгортанням сюжету. Такі картки чудово згодяться для роботи над біографічними текстами, як-от “Софія Яблонська — перша українська тревел-блогерка”.
Згенеруйте запитання на кшталт:
- Як могла закінчитися історія?
- Що може відбуватися з персонажами далі?
- Що могло завадити героєві / героїні досягти мети?
- Хто міг би допомогти героєві / героїні досягти мети раніше?
- Якби ця історія відбувалася з тобою, якими були би твої дії?
Запишіть речення на картках і перегорніть зворотним боком. Нехай учні по черзі тягнуть картки й досхочу фантазують!
«Продовж речення»
Для підсумкової бесіди та саморефлексії після прочитання тексту доречними будуть картки з такими реченнями, які учні мають продовжити:
- Прочитавши історію, я дізнався / дізналася про…
- Я зрадів / зраділа, коли…
- Я здивувався / здивувалася, коли…
- Мені на думку спав випадок із мого життя, коли…
- Мене зацікавила думка мого однокласника / однокласниці (ім’я)...
- Я вважаю, що сьогодні на уроці найцікавішою частиною було…
Такі речення допоможуть учням будь-якого віку навчитися аналізувати свої емоції та враження й оформлювати їх у логічні висловлення, що надалі послужить їм незамінною навичкою для написання мотиваційних листів та есе на різноманітні теми.
До речі, на платформі інтерактивних інструментів для вчителів Wordwall є можливість згенерувати картки з вашими запитаннями, а потрібний шаблон ви зможете обрати самостійно.
Цікавого читання та обговорення!