СторіЯ запрошує на прогулянку Природничим музеєм у Києві

А чи знали ви, що у самісінькому центрі Києва є чарівна будівля, завітавши до якої, можна вирушити в будь-який куточок нашої планети або повернутися в минуле на мільйони років? Це справжній магічний портал, що доступний усім охочим дізнаватися цікаві факти про нашу планету та її мешканців.

СторіЯ запрошує на прогулянку Природничим музеєм у Києві image

Ця чарівна будівля — Національний науково-природничий музей НАН України або, як ще зазвичай його називають - Природничий музей. Цей унікальний, відомий далеко за межами України музей займає чотири поверхи вишуканого старовинного будинку та зберігає у своїх залах понад 30 000 експонатів

Серед них метеорити, викопні рослини — свідки динозаврів,  житла первісних людей, скелети велетенських тварин та неймовірні діорами. Їх у музеї 25! Це унікальні витвори науковців, художників та макетників, які відтворюють вигляд ландшафтів різних куточків Землі та України. Тут наче оживають неозорі степи півдня України, високогір’я Карпат та екзотика Південного берега Криму.

 

 

 

Фасад ННПМ 60-ті роки

Чотири поверхи, чотири різні подорожі, чотири виміри історії нашої планети: Геологічний, Палеонтологічний, Зоологічний та Ботанічний. 

Та повірте, подорож починається вже перед сходинками музею. Тут ми побачимо:

  • унікальну рослину — рекордсменку з поглинання вуглекислого газу, 
  • фрагмент викопного стовбура стародавнього кипарису, 
  • величезну скам’янілість із загадковими істотами віком понад 500 мільйонів років.
Великий кристал берилу

На першому поверсі ми потрапляємо до Геологічного відділ. Тут кожен “камінчик”, а насправді експонат, розповідає історію нашої планети. Чого варта лише колекція метеоритів! В Україні офіційно зареєстровані  42 падіння і знахідок метеоритів, 29 зразки з них можна побачити в музеї.  Також тут зберігається 60 метеоритів з інших країн світу, а у постійній експозиції можна побачити зразки ґрунту з Місяця та понад 5 тисяч зразків мінералів та гірських порід. 

 

 

 

Наступний поверх цієї гостинної машини часу — відділ Палеонтології. Тут ми дізнаємося про часи від зародження життя на нашій планеті до появи сучасних людей.

Тут ми одразу ж бачимо унікальний експонат музею, відомий далеко за межами України — каркас житла кроманьйонців, які мешкали на теренах сучасної Черкащини в період від 15 до 20 тисяч років тому. У ХХІ столітті складно уявити такий спосіб життя. Та поруч із житлом первісних людей можемо спробувати: їжу потрібно знайти або здобути, іноді приготувати, одяг та взуття не мають розмірів та завжди пасують, а кожен день обіцяє нові випробування, часто з загрозою для життя. Уявили? Мабуть подумки зраділи, що мандрівка лише в музейній експозиції? Тоді рушаємо до представників тваринного світу тих часів.

Своїми розмірами дивує величезний скелет динотерія, одного з найбільших наземних ссавців всіх часів. Поряд з ним зустрічаємо й родича сучасних жирафів херсонотерія, який жив на території України, та велетенського оленя. В експозиції також представлені скелети мініатюрного кита цетатерія, його сучасних велетенських родичів — кашалота та оселедцевого кита. 

 

 

 

 

Скелет велетенського оленя

Хочете дізнатися про тварин більше? Тоді нам у Зоологічний відділ! Тут одразу привертає увагу гігантська риба-місяць, яка вирізняється серед інших риб, медуз, ракоподібних та губок. В залі птахів навіть можна насолодитись їхніми голосами.

Горіх сейшельської пальми

Вирушаємо далі й опиняємось у царстві рослин. І це не перебільшення, адже весь четвертий поверх присвячено представникам рослинного світу нашої планети! Зазвичай рослини досить важко експонувати, оскільки гербарій не виглядає яскраво, а пластикові або паперові макети мають низьку реалістичність. Тому зазвичай в музеях можна побачити невеличкі експозиції, присвячені ботанічній науці. Але у Ботанічному відділі науково-природничого музею все інакше. Експонати виготовлені за унікальною методологією об’ємної сушки, яка дає найкращі можливості збереження об’єму рослинних зразків, максимально подібному до природного середовища. Тож тут ми маємо можливість розглянути рослини з усіх ботаніко-географічних зон України.

 

Природничий музей тішить своїх відвідувачів різноманітними заходами та втіленням нових проєктів:

  • У музеї діє лекторій та працюють освітні програми для дітей та дорослих. 
  • При вході до музею кожен відвідувач може взяти собі тематичний текстовий квест «20+1 пригода в Природничому» та самостійно розгадати веселі загадки на всіх 4 поверхах. 
  • За допомогою системи QR-кодів багато вітрин отримали власний звуковий інформаційний супровід. 
  • Екскурсії та міні-лекції можна переглянути на YouTubе-каналі музею.

 

Освітяни  ГО «Простір знань»  разом з науковцями музею вже розпочали роботу над новими історіями для платформи “СторіЯ”. Тож зовсім скоро познайомитися з унікальними експонатами музею стане можливим на сторінках наших книжечок, а поки що — гайда до природничого музею на пошуки чарівних артефактів! 

Завдання для допитливих: 

  1. завітайте до музею,
  2. відшукайте особливі для вас експонати, 
  3. напишіть у приватні повідомлення фейсбук-сторінки СторіЯ назву або надішліть світлину, 
  4. а ми запитаємо науковців музею та поділимося цікавинками про обраний вами експонат на фейсбук-сторінці СторіЯ.

 

Контакти Національного науково-природничого музею НАН України:

Адреса: Київ, вул. Богдана Хмельницького, 15

Телефони Екскурсійного бюро музею: +30442356266, +380964483813

Сайт 

Facebook  

Instagram 

Telegram   

Twitter  

YouTube  

 

Нумо досліджувати нашу планету разом!

 

 

Будь ласка, оцініть статтю
Матеріали розроблені ГО «ПРОСТІР ЗНАНЬ» за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.

Читайте також

більше порад

Напишіть нам

Нумо створювати СторіЯ разом! Маєте ідеї? Поділіться ними з нами.