Як створити свій подкаст: поради від “Дефіляди”
Мрієте записати свій подкаст, але не знаєте, із чого почати та де шукати натхнення? СторіЯ вирішила розпитати авторок художнього подкасту "Дефіляда", які розповідають захопливі псевдодокументальні історії про українських письменників і письменниць. Кожен епізод — це мандрівка в часі й уявна прогулянка з кимось із відомих.
Друзі! Щоб отримати повний доступ до матеріалів сайту, або . Це швидко та безкоштовно. Матеріали з розділу «Спецпроєкти» доступні без реєстрації.
Подкаст "Дефіляда" створюють учасниці спільноти Teenside ГО "Культурна ініціатива "безпробілів" за підтримки Українського культурного фонду.
Авторки: Катерина Кіщинська, Юлія Мурашова, Катерина Андрійчук і Софія Туранська.
Редакторка: Юлія Конопляна.
Звукорежисерка: Марія Головань.
Музика: Іван Скорина.
Візуальне оформлення: Jozzy Barnes. @jozzyxoxoxo
Подкасти треба слухати. Тож пропонуємо для початку ввімкнути будь-який епізод. Обираємо навмання. Наприклад, епізод № 7 “Інститутка” із серії “Харків”.
Чути цокіт підборів…
— Благаю, дайте мені шанс, я все поясню, тільки послухайте. Не відраховуйте, благаю. Я все поясню. І за пропуски. І… за козу. Лише дайте мені шанс вас запевнити, пані Лізо, будь ласка.
Скрегіт стільця по підлозі заглушує мекання кози.
— Сідайте.
Несподівано. Чию це розмову ми підслухали?
У цьому епізоді ми впадаємо в підліткову кризу разом з Марією Вілінською, відомою в дорослому житті як Марко Вовчок. І слухаємо її виправдання перед викладачкою інституту.
А як взагалі виникла ідея створення подкасту? Чому обрали саме такий формат як псевдодокументальні історії про письменників? Надихнули біографії з підручників?
Загалом, нам хотілося більше говорити про українських письменників. Підручники більше зосереджені на “програмних моментах”, а ми хочемо показати, що всі ці постаті — такі самі люди, як і ми, зі своїми переживаннями, успіхами й невдачами. Плюс в українському просторі майже немає художніх подкастів, а це хороша ніша для дослідження й створення історій.
Тож, ідея є. Що далі?
Ми визначили місце, на якому хочемо зосередити увагу — спільну точку існування наших героїв. Для першого сезону це був Київ, для другого — Харків, для третього — Таврія. Після цього ми затвердили перелік постатей і почали шукати способи, як саме про них розказати.
Скільки людей працює над створенням подкасту?
У нас є команда авторок і редакторка, які створюють сценарій, також людина, відповідальна за запис і підбір звукових ефектів, та звукорежисерка. Ще маємо чудову ілюстраторку, яка малює нам лого, персонажів та стікери, комунікаційну менеджерку, яка сміливо розказує про наш подкаст світу, і бухгалтера, який допомогає нам залишатися в рамках бюджету й закону.
Чи використовуєте якесь особливе технічне забезпечення?
Ми користуємося безкоштовними програмами для запису й відкритими ресурсами для пошуку інформації та звукових ефектів. Із апаратури, звісно, маємо мікрофон і персональні комп’ютери для подальшої обробки, також співпрацюємо зі студією. Це не є обов’язковою вимогою чи перешкодою — деякі репліки чи навіть повні епізоди були записані на телефон.
Перелічіть, будь ласка, кроки роботи над одним епізодом: від задуму до випуску в ефір.
- Обираємо формат. Ми намагаємося не повторюватися й експериментувати з різними варіантами: пародії на інші види передач чи подкастів, ток-шоу, путівники. Тут що незвичніша ідея, то краще. Головне хоч приблизно розуміти, як її втілити.
- Пишемо та редагуємо сценарій. Шукаємо інформацію, придумуємо сюжет, прописуємо репліки.
- Записуємо подкаст. Актори в супроводі режисерки озвучують сценарій.
- Обробляємо запис. Звукорежисерка вирізає невдалі моменти, додає потрібні аудіоефекти, і ми знову вносимо правки.
- Завантажуємо епізод на платформу.
Загалом цей процес потребує великої організованості, щоб робота не застрягала на жодному етапі й усі мали достатньо часу виконати свою частину. Але коли вдається відкалібрувати цей механізм, неймовірно приємно спостерігати, як усе працює та що в кінці виходить крутий результат.
Скільки вже є епізодів?
Якщо чесно, ми не рахували. Десь між 3 та 42. Запрошуємо вас послухати всі опубліковані епізоди й допомогти нам полічити їх.
Як ви складаєте історії? Де шукаєте натхнення й матеріал?
Натхнення приходить із матеріалом, а матеріал із дослідження. Ми перечитуємо спогади сучасників, листи, автобіографії. Саме там шукаємо основу для конфлікту, тобто те, що турбувало героя/їню майбутнього епізоду.
Також досліджуємо місцевість, про яку пишемо, бо це не менш важлива частина нашої концепції. У третьому сезоні сценарії писали три людини, редагувала — одна. Акторів було доволі багато, особливо якщо рахувати другопланові ролі.
Ви додаєте ще й аудіоефекти, які допомагають зануритися в атмосферу. Виходить своєрідна аудіовистава, як у театрі чи кіно.
Наша спільна любов до формату подкасту полягає в тому, що це історія, яка розказана виключно в аудіоформаті. П’єсу можна побачити на сцені, аудіокниги початково є текстом, призначеним для читання, а подкасти працюють з уже визначеними кордонами. Ефекти й оформлення мають підсилювати текст, і сам текст має створюватись із заувагою, що його сприйматимуть на слух. Це відкриває простір до нових креативних і наративних рішень. У нас є людина, відповідальна за добір звукових ефектів, і вся команда долучається до прослуховування й коригування їхнього розміщення та звучання, щоби епізод вийшов гармонійним і збалансованим.
Також стежимо за тим, щоб усі ефекти були заздалегідь прописані в сценарії, щоб одразу можна було уявити, як звучатиме епізод. А за підстановку ефектів відповідає наша прекрасна звукорежисерка. Вона ж дає поради щодо того, як краще записати певний ефект та каже, що можна зробити за допомогою монтажу, а що ні.
Чималий обсяг роботи! Щоб реалізувати всі ці ідеї, потрібні кошти. Розкажіть, будь ласка, як ви отримали підтримку Українського культурного фонду?
Коли у нас з’явилася ідея для подкасту, ми вирішили спробувати знайти під неї грантове фінансування. Поворожили на кавовій гущі, а насправді походили просторами інтернету та знайшли грантову програму від Українського культурного фонду для нашого першого сезону. Третій сезон теж вийшов за його підтримки.
Алгоритм наших дій для отримання фінансування зазвичай такий:
- Знайти грант, під який підходить наша ідея, і уважно прочитати цілі грантодавця й вимоги до заявки.
- Визначити з командою деталі проєкту й наші спільні цілі з грантодавцем.
- Написати чернетку заявки згідно з вимогами.
- [Поплакати.]😅
- Відредагувати заявку.
- Подати заявку через систему гратодавця.
- Чекати на лист щастя. 🙂
Які поради ви дали б підліткам, які міркують над тим, щоб запустити свій перший подкаст?
- Не бійтеся технічних обмежень.
- Експериментуйте з форматами. У нас є багато недосліджених ніш, саме час їх освоїти.
- Пишіть художні подкасти. Нам потрібно більше художніх подкастів.
- Якщо ви вирішите записувати звук у ванній кімнаті, чи ще десь, де багато пласких поверхонь, побудуйте собі подушкову халабуду для запису.
- Слухайте інші подкасти й аналізуйте, що вам у них подобається та не подобається й чому.
- Агітуйте людей допомогати вам створювати подкаст і давати відгуки — іноді потрібен погляд іззовні, щоб не заплутатися в процесі.
Дякуємо, “Дефілядо”, за корисні підказки й бажаємо вам багато-багато вдячних слухачів!
До речі, послухати подкаст “Дефіляда” можна тут:
На платформі “СторіЯ” ми також розповідаємо історії про видатних українців та українок, обираючи найяскравіші моменти з їхнього життя.
Сподіваємося, що історії “Сторії” та “Дефіляди” й вам допоможуть знайти свій шлях!