Інтегроване навчання: від теорії до практики
Інтеграція — один із ключових принципів сучасної освіти. У чому він полягає, які його переваги та як втілити в практику роботи в школі? Тримайте підказки від СторіЯ.
Друзі! Щоб отримати повний доступ до матеріалів сайту, або . Це швидко та безкоштовно. Матеріали з розділу «Спецпроєкти» доступні без реєстрації.
Інтегроване навчання — сукупність методів в освітньому процесі, спрямованих на формування цілісної картини світу учня/учениці на основі об’єднання навчального матеріалу з різних освітніх галузей (навчальних предметів).
Інтеграція навчальних предметів не тільки сприяє розвитку світогляду учнів/учениць, а й допомагає налагодити результативну й комфортну співпрацю між учасниками освітнього процесу.
Інтегроване навчання спирається на комплексний підхід, за якого межі між предметами ніби зникають, а навчальний процес стає частиною загальної картини світу.
Переваги інтегрованого навчання для учнів:
- усвідомлюють зв’язок між дисциплінами;
- набувають актуальних знань і навичок з різних сфер одночасно;
- розвивають критичне мислення;
- вчаться краще розуміти, засвоювати та застосовувати загальні поняття;
- вчаться толерантно ставитися до різних цінностей і поглядів;
- набувають здатність приймати рішення, оцінювати інформацію та виконувати нові завдання;
- вчаться формувати аналогії між різними предметами та явищами в навколишньому світі;
- набувають умінь аргументувати певні міркування, наводячи приклади з різних сфер життя (різних галузей знань).
Інтегроване навчання також дає можливість утілювати “Державний стандарт початкової освіти”, що передбачає міжпредметну компетентність, тобто “здатність учня застосувати щодо міжпредметного кола проблем знання, уміння, навички, способи діяльності та ставлення, які належать до певного кола навчальних предметів і предметних галузей”.
Реалізуючи інтегрований підхід у навчанні, варто пам’ятати про баланс у поєднанні предметів, за якого одні знання працюють на користь засвоєння інших і навпаки.
Як підготуватися до проведення інтегрованого уроку
- Проаналізуйте програми предметів у певному класі, щоб узгодити інтеграцію матеріалу.
- Оберіть тему/явище, що стане “точкою відштовхування” в інтеграції знань.
- Продумайте урок як своєрідний квест, на різних етапах якого знання з однієї галузі допомагають закріпити знання з іншої.
- Зверніться до методу “перевернутого уроку”, за якого учні заздалегідь проходять певний теоретичний матеріал, аби поділитися ним під час заняття.
- Продумайте вдалу рефлексію, під час якої варто порушити питання користі набутих умінь і навичок (як їх можна застосувати в життєвих ситуаціях).
Основою для інтегрованого уроку можуть стати історії від СторіЯ. Адже кожна з книжечок поєднує інформацію з різних сфер, апелює до досвіду дітей та підлітків і заохочує їх до активних дій. З прикладами інтегрованих завдань та навчальних матеріалів для різних класів можна ознайомитися в рубриці Інтегровані уроки.
Бажаємо вам захопливих уроків!